Makale Örneği

Makale Örneği

Makale kelimesi ilkokul yıllarından beri karşınıza çıkan bir terim olarak bilinmektedir. Makale konusunda hiçbir bilginiz yokken sınavlarda kompozisyon sorularını genel anlamda makale biçiminde yazmanız istenmektedir. Peki, nedir bu makale? Makale herhangi bir konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaştığınız yazılardır.

Genel olarak okul yıllarınızda Türkçe sınav sorularında yer alan makale soruları bir atasözünün anlamını açıklayıcı biçimde yazmanız istenerek karşınıza çıkmaktadır. Bir atasözü ya da deyim verilir ardından bunun ne olduğunu açıklamanız istenir. Üç paragraf halinde yazacağınız bu yazı örneği genellikle sizin bir düşünceyi açıklama yeteneğinizin bulunup bulunmadığını ölçmek amacı ile sorulmaktadır.

Ders saatlerinde sizlere sunulan makale örneklerini incelemeniz istenerek sınav zamanı bu makaleleri yazma konusunda herhangi bir zorlanma ile karşılaşmamanız amaç edinilmektedir. Makale örneği incelemelerini nasıl yapacağınıza gelince size verilen örnek nasıl yazılmış, yazılırken nelere dikkat edilmiş, kaç paragraftan oluşmuş, paragraflarda anlatılanlar genel olarak ne amaçla anlatılmaktadır düşüncesi size kavratılmaya çalışılır.

Makale örneği nereden bulunur da inceleyebilirim diye düşünüyorsanız kitaplarınızda genel olarak makale ile ilgili örnekler yer almaktadır. Özellikle Türkçe ders programı içeriğinde bir çok yazı türü ve bunların nasıl yazıldığı, yazarken nelere dikkat edilmesi gibi konulara değinilmektedir. Bu konulara hakim olmalısınız ki makale yazımı esnasında zorluk yaşamayın ve sınavlarda daha başarılı olun. Sadece okul ortamında karşılaşmazsınız makalelerle.

Aslında makale gazetede, dergide, internette, kitapta. Kısaca her yerde karşımıza çıkar makale örnekleri. Kimi bir düşünceyi ispatlar tarzda bir yazı yazmışsa bilin ki o bir makale yazmıştır. Makale örneği incelemenizi internette yapmanız durumunda hemen hemen her konuda bilgi sahibi olabilir ve daha çok çeşitli makalelerle karşılaşabilirsiniz. Haydi bu kadar bilgiden sonra siz de elinize bir kağıt alın başlayın bakalım makale yazmaya.

Makale Örneği” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir